Keď sa poslanci boja verejnosti

Autor: Peter Plenta | 25.2.2011 o 13:30 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1078x

  Ste odborník? A máte v záujem pracovať mestskej komisii? V Šali máte smolu, pokiaľ nie ste osobne alebo politicky blízky skupinke 12 mestských poslancov, ktorá má v zastupiteľstve väčšinu. Skupina zložená zo (ne)závislých, Smeru a Mostu si miesto toho do komisií podosadzovala svojich verných. To, že si začnú vybavovať politické účty, sa vzhľadom na minulosť viacerých z nich (ŠtB, KSČ) asi dalo čakať. To, že sobášiaci je po novom politická funkcia a teda ju môže vykonávať iba človek s ich požehnaním je dosť neštandardné. Ale keď sa rozhodli vybavovať si účty s verejnosťou uzavretím komisií, išlo o prekročenie akýchkoľvek (rozumných, morálnych) hraníc.  

Mestskí poslanciMestskí poslanciLAZ

 

Komisie sa zmenili z poradného a odborného orgánu na politický, ktorý má bojovať s mestským úradom. Počet poslancov sa v nich zvýšil a počet ľudí z radov verejnosti výrazne znížil. Keďže poslanci mali vyhradených celkovo 26 miest v komisiách a ich je iba 12, viacerí sú členmi hneď dvoch komisií. Pravdepodobne títo poslanci v sebe objavili nové schopnosti, hoci v minulosti na komisie nechodili a mali vysokú neúčasť aj na hlasovaniach zastupiteľstva. Preto sa aj zaviedlo, že člen komisie môže na komisii absentovať až 5 krát za sebou a až potom príde o členstvo.  Doteraz to bolo iba 3 krát a v minulom období jeden poslanec z tejto skupiny pre neúčasť o členstvo v komisii prišiel. V praxi to znamená, že členovia sa na komisii polroka nemusia ani ukázať a nič sa nedeje.

Najhoršie je, že sa pribuchli dvere ľuďom z radov verejnosti, keď sa výrazne znížil počet neposlancov v komisiách. A to si tam ešte dosadili „svojich" bývalých poslancov, ktorí boli neúspešní v komunálnych voľbách. V dopravnej komisii boli z radov verejnosti, zhodou okolností vybratí 3 „odborníci" a všetko bývalí poslanci. Zavrieť dvere pre občanov, ktorí sa v prispatej Šali (mám toto mesto rád, ale je to proste tak) vôbec zaujímajú o činnosť mesta, navyše odborníkov, ktorí mu chcú  pomôcť je padnuté na hlavu.

Aj zdôvodnenie týchto krokov od tejto skupiny bolo „pozoruhodné". Údajne sa bral ohľad na agendu komisií a počet prihlásených. Zaujímavé je, že v komisii Sociálnej, zdravotnej a bytovej je celkovo 7 ľudí, aj keď má širokú agendu ale v komisii ekonomickej je 9 ľudí, hoci jej agenda je užšia. Ešte zaujímavejšie je, keď si porovnáme počet ľudí, ktorí sa o členstvo z radov verejnosti uchádzali. Aj tu sa ich zdôvodnenie ukazuje ako nezmysel.

komisia

Počet uchádzačov z radov verejnosti

Počet vybraných z radov verejnosti

Počet poslancov v komisii

Celkový počet členov komisii

Sociálna, zdravotná a bytová

15

3 !!!

4

7

ekonomická

9

4

5

9

V niektorých obciach majú negramotných starostov či obecných poslancov. Ale vzhľadom nato,  kto má momentálne väčšinu v Šaľskom zastupiteľstve a  ako s ňou nakladá sa obávam, že im budeme onedlho závidieť. Mimochodom, tieto spôsoby sa netýkajú iba mestských komisií. Takýmto spôsobom sú ľudia dosadzovaní všade, kde majú títo poslanci vplyv a dosah prostredníctvom zastupiteľstva. Napríklad v dozornej rade Mestskej teplárne sú iba poslanci z tejto skupiny.

PS. Nekandidoval som za člena komisie, takže článok nie je písaný kvôli sklamaniu z nezvolenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?