Keď sa poslanci boja verejnosti

Autor: Peter Plenta | 25.2.2011 o 13:30 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1086x

  Ste odborník? A máte v záujem pracovať mestskej komisii? V Šali máte smolu, pokiaľ nie ste osobne alebo politicky blízky skupinke 12 mestských poslancov, ktorá má v zastupiteľstve väčšinu. Skupina zložená zo (ne)závislých, Smeru a Mostu si miesto toho do komisií podosadzovala svojich verných. To, že si začnú vybavovať politické účty, sa vzhľadom na minulosť viacerých z nich (ŠtB, KSČ) asi dalo čakať. To, že sobášiaci je po novom politická funkcia a teda ju môže vykonávať iba človek s ich požehnaním je dosť neštandardné. Ale keď sa rozhodli vybavovať si účty s verejnosťou uzavretím komisií, išlo o prekročenie akýchkoľvek (rozumných, morálnych) hraníc.  

Mestskí poslanciMestskí poslanciLAZ

 

Komisie sa zmenili z poradného a odborného orgánu na politický, ktorý má bojovať s mestským úradom. Počet poslancov sa v nich zvýšil a počet ľudí z radov verejnosti výrazne znížil. Keďže poslanci mali vyhradených celkovo 26 miest v komisiách a ich je iba 12, viacerí sú členmi hneď dvoch komisií. Pravdepodobne títo poslanci v sebe objavili nové schopnosti, hoci v minulosti na komisie nechodili a mali vysokú neúčasť aj na hlasovaniach zastupiteľstva. Preto sa aj zaviedlo, že člen komisie môže na komisii absentovať až 5 krát za sebou a až potom príde o členstvo.  Doteraz to bolo iba 3 krát a v minulom období jeden poslanec z tejto skupiny pre neúčasť o členstvo v komisii prišiel. V praxi to znamená, že členovia sa na komisii polroka nemusia ani ukázať a nič sa nedeje.

Najhoršie je, že sa pribuchli dvere ľuďom z radov verejnosti, keď sa výrazne znížil počet neposlancov v komisiách. A to si tam ešte dosadili „svojich" bývalých poslancov, ktorí boli neúspešní v komunálnych voľbách. V dopravnej komisii boli z radov verejnosti, zhodou okolností vybratí 3 „odborníci" a všetko bývalí poslanci. Zavrieť dvere pre občanov, ktorí sa v prispatej Šali (mám toto mesto rád, ale je to proste tak) vôbec zaujímajú o činnosť mesta, navyše odborníkov, ktorí mu chcú  pomôcť je padnuté na hlavu.

Aj zdôvodnenie týchto krokov od tejto skupiny bolo „pozoruhodné". Údajne sa bral ohľad na agendu komisií a počet prihlásených. Zaujímavé je, že v komisii Sociálnej, zdravotnej a bytovej je celkovo 7 ľudí, aj keď má širokú agendu ale v komisii ekonomickej je 9 ľudí, hoci jej agenda je užšia. Ešte zaujímavejšie je, keď si porovnáme počet ľudí, ktorí sa o členstvo z radov verejnosti uchádzali. Aj tu sa ich zdôvodnenie ukazuje ako nezmysel.

komisia

Počet uchádzačov z radov verejnosti

Počet vybraných z radov verejnosti

Počet poslancov v komisii

Celkový počet členov komisii

Sociálna, zdravotná a bytová

15

3 !!!

4

7

ekonomická

9

4

5

9

V niektorých obciach majú negramotných starostov či obecných poslancov. Ale vzhľadom nato,  kto má momentálne väčšinu v Šaľskom zastupiteľstve a  ako s ňou nakladá sa obávam, že im budeme onedlho závidieť. Mimochodom, tieto spôsoby sa netýkajú iba mestských komisií. Takýmto spôsobom sú ľudia dosadzovaní všade, kde majú títo poslanci vplyv a dosah prostredníctvom zastupiteľstva. Napríklad v dozornej rade Mestskej teplárne sú iba poslanci z tejto skupiny.

PS. Nekandidoval som za člena komisie, takže článok nie je písaný kvôli sklamaniu z nezvolenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?