Šaľskí poslanci sa verejnosti neboja, už ju nepotrebujú

Autor: Peter Plenta | 3.5.2011 o 14:15 | Karma článku: 6,55 | Prečítané:  1089x

Keď som v minulom článku písal o tom, že mestskí poslanci sa boja verejnosti a nechcú ju pustiť do komisií, dalo sa čakať, že sa situácia ešte zhorší. Potom, čo takto vy... sporiadali sa s občanmi, nastúpilo ďalšie štádium. Verejnosť až do ďalších volieb nie je potrebná, takže sa ďalej neoplatí hrať divadielko s názvom „ľudia sa môžu prihlásiť do komisií, všetci majú rovnakú šancu."

Len na rekapituláciu. Momentálne má väčšinu v mestskom zastupiteľstve skupina 12 poslancov zložená z „nezávislých", Smer-SD a Most-Híd. Táto skupinka sa rozhodla, že v komisiách budú takmer výhradne ich ľudia. To, že si tam podosadzovali svoje figúrky, vyvolalo v Šali veľkú vlnu zhnusenia nad takýmto postupov.

Ale situácia môže byť ešte horšia, čo sa  ukázalo na dvoch veciach:

a) doplňujúce voľby do školskej komisii prebehli bez upovedomia verejnosti. Je jasné, že občania už do toho nemajú čo hovoriť alebo sa hlásiť za člena komisie

b) vyjasnilo sa, prečo poslankyňa Psotová navrhla aby z rokovacieho poriadku vypadlo, že zasadnutie komisií je verejné

Táto dvanástka poslancov ešte potrebovala dovoliť členov do školskej komisie. Keďže na spomínané divadlo im nikto neskočil, rozhodli sa to vyriešiť obídením rokovacieho poriadku komisií. Ten si sami navrhli, schváli a po troch týždňoch v platnosti obišli.  Okrem iného sa v ňom píše:

(2) MsÚ zabezpečí informovanie verejnosti o vytvorených komisiách.
(3) Záujemca o prácu v komisii odovzdá písomne alebo elektronicky na podateľňu mestského úradu žiadosť o členstvo v komisii. V žiadosti uvedie svoje kontaktné údaje, profesný životopis a názov komisie, v ktorej chce pracovať.

V tomto prípade o voľnom mieste nikto informovaný byť nemohol, lebo voľba členov bola na návrh poslankyne Psotovej zaradená na začiatku rokovania marcového zastupiteľstva.  Plus si to potom ešte poistili a dali o kandidátoch hlasovať verejne. Helena Psotová predložila návrh na doplnenie komisie školstva o jedného člena z radov poslancov: Alenu Demkovú (členka spomínanej dvanástky) a jedného člena z radov verejnosti: Krisztínu Száz.  Prešli bez problémov.

Tiež sa ukázalo, čo v realite znamená, že rokovanie komisií už nie je verejné. V praxi to vyzerá tak, že ak sa niekto z verejnosti chce zúčastniť komisie, musí čakať vonku, kým ho predseda komisie nezavolá. Môže povedať čo má na srdci a potom sa musí porúčať. Aspoň na komisii životného prostredia, verejného poriadku a bezpečnosti. Otázka je, čo také závažné tam preberajú, že verejnosť k tomu nemá prístup. Zaujímavé, že odmeny z peňazí verejnosti im nevadia.  C'est la vie, aspoň v Šali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?