Šaľskí poslanci chceli potopiť ďalší projekt z eurofondov

Autor: Peter Plenta | 7.10.2011 o 9:30 | Karma článku: 5,98 | Prečítané:  1466x

Respektíve tí večiansky. Tento krát sa rozhodli „potopiť" projekt revitalizácie Centrálnej mestskej zóny (CMZ) vo Veči. V rámci vlny šetrenia, ktorá je teraz tak populárna, sa aj večiansky poslanci rozhodli prispieť svojim nápadom: 400 000 eur z fondov EÚ „vyhodíme do vzduchu" a mestských 500 000 eur použijeme na opravu ulíc Komenského, ktorá je aj v projekte („zhodou okolností" na tejto ulici býva poslanec Andráši) a Gorkého (kde „zhodou okolností" býva poslankyňa Velasquezová).

Projekt obnovy CMZ je v postate rozdelený na dve časti. 400 000 eur sa má použiť na revitalizáciu Pribinovho námestia a časti Komenského ulice, ktoré sú v územnom pláne uvedené ako centrum. Túto časť zaplatia fondy EÚ. Ďalších 500 000 eur z mestských financií sa má použiť na kompletnú opravu a rekonštrukciu Komenského ulice.

Ale výbor mestskej časti Veča vo svojej nekonečnej múdrosti prišiel s  „lepším“ riešením. Projekt zrušíme, čím prídeme o  400 000 eur z Európskej únie a za mestských 500 000 eur zrekonštruujeme dve ulice, na ktorých bývajú aj mestskí poslanci. Pokiaľ nemá ísť iba o výmenu asfaltu tak cena nebude výrazne nižšia ako pol milióna eur. To, že obe ulice potrebujú zrekonštruovať je zrejmé. Ale toto hlúpe riešenie bude znamenať, že mesto neušetrí nič a ešte príde o 400 000 eur. Kto za toto skvelé riešenie hlasoval ťažko povedať, keďže Výbor mestskej časti vo Veči nezverejňuje zápisnicu (na rozdiel od VMČ 1) ani nepozýva na rokovania (ako VMČ 1). Čomu sa ani nečujem, keďže medzi hlavné rokovanie body patria napríklad zaobstaranie pohárov a riadu do Kultúrneho strediska vo Veči alebo zmluvy poslanca Kováča, ktoré má jeho firma s mestom. „Určite“ sú to veci, ktoré mnohým občanom nedajú spávať. Zrejme bude najlepšie, aby títo poslanci ani nerozhodovali o dôležitých veciach. Stačí si spomenúť ako presadzovali predaj budovy COV za polovicu z jej hodnoty s tým, že aký úžasný rozkvet po predaji nastane. To, že si tam priestory odkúpili aj niektorí mestský poslanci ani netreba opakovať. Jediné čo sa doteraz reálne zmenilo je počet reklám, ktorými je budova oblepená.

Nemám rád delenie mesta na Veču a Šaľu, ale je paradoxné, že „šaľské“ vedenie mesta navrhne odloženie projektu na roky 2013-2014 ale VMČ navrhne jeho zrušenie, napriek tomu, že by mal zaň bojovať. Aspoň, že na zastupiteľstve hlasovali za návrh vedenia mesta „len“ posunúť projekt. Pri tom tí istí poslanci mali pred voľbami plné ústa rečí o tom, ako sa do Veči neinvestuje a treba to zmeniť. Najmä poslanci, ktorí už pred voľbami „hrali za svoje farby.“ Vo volebnom programe mali okrem iného aj tieto veci: „...zriadenie oddychových zón v mestských častiach“ a „Spravodlivé investovanie finančných prostriedkov v územných častiach mesta.“ Čiže po novom Gorkého a Komenského ulica budú oddychové zóny a pripraviť Veču o 400 000 eur z eurofondov je to spravodlivé investovanie. Ale tento bod mala vo svojom programe väčšina kandidátov. Preto by si niektorí poslanci mali opäť prečítať svoje programy.

Snaha šetriť je chvályhodná. Ale takto schválené šetrenie je šetrením na všetkých obyvateľoch mesta, okrem dvoch ulíc, kde bývajú niektorí večiansky poslanci. Ale v podstate aj na nich, pretože ich ulice budú v relatívne slušnom stave no o pár metrov ďalej nájdu „námestie“ v dezolátnom stave. A môžeme si byť istí, že najmenej ďalších 20 rokov sa to nezmení. Pri takomto prístupe mestských zastupiteľov Veča bude navždy iba „nocľahárňou“. To už bude lepšie Pribinovo námestie predať a otvoriť tam ďalšiu krčmu, lebo to je jediná oblasť podnikania, ktorá vo Veči prekvitá. A možno je už aj nejaký záujemca pripravený. Poslanci by si mali uvedomiť, že Veča má viac ulíc ako len Komenského a Gorkého. A dokonca má aj centrum, hoci je momentálne v katastrofálnom stave. Tento projekt to môže zmeniť, stačí ak sa nezruší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?