Ach, tí naši poslanci I

Autor: Peter Plenta | 30.1.2014 o 13:45 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1643x

Viac ako 25000 eur. Približne toľko nás stáli odmeny mestských poslancov v Šali v roku 2013. Minulý rok sa ich práca zviditeľnila najmä počas procesu „optimalizácie" školstva. Nakoniec však neboli schopní prijať žiadne rozhodnutie a problém sa len odsunul na neskôr. Aj preto je dôležité neustále pripomínať, ako poslanci rozhodovali a ako sa pri hlasovaniach zachovali.

Už sa stalo mojou každoročnou tradíciou pozrieť sa na prácu poslancov v Šali ako aj na to, koľko nás stáli z mestského rozpočtu. Tento rok sa však na ich prácu pozriem podrobnejšie, aby vo volebnom roku, nebolo také ľahké  „oblbovať" ľudí. Hodnotenie je rozdelené na tri časti. V prvej sa pozriem na účasť na hlasovaniach, aktivitu a aké mali jednotliví poslanci odmeny. V druhej časti sa podrobnejšie venujem tomu, ako poslanci hlasovali pri dôležitých otázkach, ako sú napríklad optimalizácia školstva, projekty z eurofondov či možnosť vytvorenia psieho útulku. V záverečnej časti priblížim tie najlepšie výroky, ktoré odzneli v priebehu roku 2013 na mestskom zastupiteľstve. A už teraz možno povedať, že viacerí poslanci sú nevyčerpateľnou studnicou „hlbokých" myšlienok.

Účasť na hlasovaniach

V priebehu roku 2013 sa uskutočnilo 286 hlasovaní. V nasledujúcom grafe je zhrnutá „aktívna účasť", to znamená na koľkých hlasovaniach sa poslanci aktívne podieľali- hlasovali za, proti alebo sa zdržali. Ako neúčasť hodnotím ak nehlasovali alebo neboli prítomní. Pri kategórii „nehlasoval" nie je možné odlíšiť, či niekto nehlasoval zo „strategických" dôvodov, alebo bol povedzme na pive, hruškovici či chlebíčkoch. Navyše, poslanci dostávajú celkom slušné odmeny, tak by mohli aspoň stláčať tlačidlá.

Ucast.JPG

Aktivita počas zastupiteľstva

Hoci najdôležitejšou činnosťou poslancov by malo byť hlasovanie v prospech občanov (v ideálnom svete), aktivita by tiež mala byť podstatná. Samozrejme, zmysluplná aktivita, nie ako príklad piatej najaktívnejšej europoslankyne (viac: http://www.pluska.sk/plus-7-dni/ludia/slovensky-cimrman-pozname-tajomstvo-aktivity-flasikovej-benovej-europarlamente.html). V nasledujúcom grafe je zhrnutý počet bodov, ku ktorým poslanci vystúpili + poslanecké návrhy. Považujem to za objektívnejšie hodnotenie, ako samotný počet poslaneckých vystúpení či faktických poznámok. Na druhej strane, zarážajúce je, že niektorí poslanci nechcú alebo nemajú čo povedať v priebehu celého roku. A pritom zásadných tém, o ktorých sa rokovalo, bolo viac ako dosť.

Aktivita.JPG

Odmeny poslancov

Odmeny poslancov za rok 2013 dosiahli spolu 25501,31€. Výška odmeny v zásade závisí od počtu funkcií, v niektorých prípadoch ale nemajú poslanci nárok na odmeny. Zahrnuté sú aj odmeny za „ZPOZ" (Zbor pre občianske záležitosti), keďže niektorí poslanci dostávajú odmeny aj ako „sobášiaci". Jozef Mečiar dostáva odmenu za vykonávanie funkcie zástupcu primátora mesačne vo výške priemernej mzdy (cca 800 eur).

Odmeny.JPG

V druhej časti priblížim hlasovania pri najdôležitejších témach ako aj to, ako jednotliví poslanci hlasovali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?